Web tasarımcı & yazılımcı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Günümüzde iyi bir doktorunuz, iyi bir avukatınız, iyi bir mali müşaviriniz olsun şeklinde sürekli tavsiyeler alırız. Bu alanlara bir yenisini de ekleyecek olursak;  profesyonel  tasarım ve yazılım çözümleri sunan interaktif bir web ajansına da kesinlikle ihtiyacınız vardır.

Web tasarım ve yazılım firmaları sektörel büyüklükleri olarak en temelde 3 e ayrılır. Çok ucuz ve kalitesiz iş yapan firmalar, belirli bir kaliteyi yakalamış uygun fiyatlarda çalışan firmalar ve 3. olarak tam profesyonel çalışan sizi yarı yolda kesinlikle bırakmayan ama fiyatları oldukça yüksek olan firmalar. Bütçenize ve istediğiniz çalışma kalitesine göre tercihinizi 2. ya da  3. klasman seviyesinde ki kaliteli firmalardan yapmanızı tavsiye ederiz.

Web tasarım ve yazılım firmalarının çalışma metodları birbirine benzerlikler gösterdiği  gibi süreçleri arasında ciddi farklılıklar vardır. Web tasarım firmasını seçerken en temel ayıracınınız farklılıklar olacaktır. Web tasarım konusunda ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra web tasarım firmalarının farklılıklarını belirlemeniz gerekir.

Değerlendirme kriterleri neler olmalıdır?

Web tasarım ve yazılım hizmeti veren firmanın toplam iş tecrübesi ne kadar ?

Tüm iş gücünü ve zamanını web tasarımı ve web tabanlı hizmetlere adamış olması en önemli kriterlerden biridir. Web sitesi tasarımı bugün sürekli  genişleyen ve gelişen bir konudur. Konunun tüm detaylarına sahip olabilmek için gerekli bilgi düzeyinde sahip olmak zaman ve emek gerektirir.

Web tasarımı öncesi ve sonrasındaki hizmetler önemlidir.

Web tasarımı firmalarının en önemli fonksiyonlarından birisi de web tasarımı öncesi ve sonrası hizmetleridir. Web tasarımını talep ederken belirlenecek ihtiyaçlar, alan adı satın alınması, hosting hizmetleri, arama motoru optimizasyonu gibi farklı hizmetleri size gereken kalitede verebiliyor olması gerekir. Verdiği bu hizmetler ile ilgili kendi standartları oluşmuş olması gerekmektedir.

Web hosting – sunucu – mail hizmetlerinde yardımcı ya da servis sağlayıcı olmalıdır.

Web tasarımınız ne kadar iyi olursa olsun iyi bir servis sağlayıcı olmadan işe yaramayacaktır. Teknik altyapısı yüksek bir veri merkezindeki web sitenize ziyaretçileriniz daha hızlı ulaşacak, web siteniz teknik sorunlarla sık sık kapanmayacak ya da email problemleri ile başınız ağrımayacaktır. Ayrıca sunucu güvenliği acısından üst seviyede bir koruması olan bir web alanına sitenizin yüklenmesi de son derece önemlidir.

Web tasarım şirketi kolaylıkla iletişim kurabilmeli ve taleplerinizi kolaylıkla aktarabilmelisiniz.

Bugün pek çok internet şirketi e-posta yoluyla müşterilerinin taleplerini işleme koymaktadır. E-posta günümüzün en hesaplı ve en etkili iletişim aracıdır. E-postanız varsa web sitesi tasarım şirketi ile bu konuda rahatlıkla iletişim kurabilmelisiniz. Telefonla herşeyi anlatmaya çalışmak zaman ve para kaybıdır. Ancak bazı konuları da özellikle telefonda acil olarak çözümlemeniz gereken konular olacağı için mesai saatlerinde telefon ile de muhakkak ulaşılabilen bir firma seçmeniz gerekmektedir.

Web tabanlı programlama ve yazılım geliştirme hizmeti vermelidir.

Web sayfaları artık dinamik yani programsal olarak değişen saylardır. Şirketler web sitelerinden elektronik ticaret başta olmak üzere pek çok farklı online uygulamalarla müşteri memnuniyetini arttırmaktadırlar. Bu nedenle web sitesi programlama hizmeti tasarım şirketinin en önemli hizmetlerinden biridir.

CMS yani içerik yönetim sistem uygulaması hizmeti bulunmalıdır.

Web sitenizi hazırlattıktan sonra onun üzerindeki bilgileri değiştirmek isteyeceksiniz. Şu an düşünmüyorsanız bile daha sonra bunu isteyeceksiniz.  Bu nedenle yaptırdığınız sitenin muhakkak bir içerik kontrol paneli olması gerekmektedir. Firma seçerken oluşturacakları kontrol panelin demosunu muhakkak görmenizde fayda vardır.

Fiyat standartlarında uygunluk ve süreklilik politikası

Web dünyasında bir işi tek seferlik ekonomik yaptırmak kadar sonrasında aynı kalite ve aynı ekonomiklikle bu işlerde süreklilik sağlamak çok önemlidir. Seçeceğiniz firmadan ilk teklifi aldığınız gibi işlemler bittikten sonraki güncellemeler ile ilgili saatlik, günlük, aylık hizmet ve destek ücretlerini de öğrenmenizde fayda vardır.