Hosting Nedir? Kullanıldığı Alanlar

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.hosting

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Sitelerin internet ortamında yayınlanabilmesi amacıyla ASP, JS, HTML, PHP özellikli dosyalara, bu dosyaların da belli bir yerde saklanmasına gereksinim vardır.Dokümanları saklayan ve kullanıcıların sayfaları ziyaret etmesini sağlayan bilgisayarlara web sunucu denilmektedir. Web sunucuların da dosyaların bulunmasına ve sitelerin yaygınlaşması özelliğine de web hosting denilir. Ülkemizde çeşitli özelliklerde bulunulan çok sayıda hosting firması hizmet vermektedir. İstenilen özelliklere en uygun olan hosting paketinin seçilmesiyle, host hizmet alımı sağlanabilir.

Host, internet sitesine ait olan dosyaların bulundurduğu fiziksel alandır. Barındırma aşaması web sunucuları yapar ve paylaşılan hostinglerde tek bir web sunucusunda çok sayıda internet sitesi bulunabilir. Host’un Türkçe karşılığı web alanı olmuştur.

Host’un bir çeşitli alternatifleri sayesinde kendi sunucunuz haricindeki dosyaları da sitelerde yayınlama avantajı sağlar. Sitelerin alt yapısını oluşturan yazılım dosyaları ziyaretçilerinize ulaştırabildiğiniz gibi görsel materyallerine host hizmetleri sayesinde ziyaretçilere ulaştırabilirsiniz.

Bir internet sahibi sitesine sahip olabilmek için önceliğiniz host hizmeti satın almaktır. Sonrasın da ise web tasarım ve yazılım çalışmaları üzerine satın aldığınız hosta dosyalarınızı ilave edip siteniz aktif hale getirebilirsiniz. Bu aşama içersinde sitenize haberler, duyurular, referanslarımız, hizmetlerimiz gibi sayfaları da ekleyerek sitenizi zengin görünüme kavuşturabilirsiniz.

Barındırma Türleri;

Paylaşımlı Hosting

Birçok sitenin bir tek sunucuya ortak şekilde kullanması durumudur.

Bayi Hosting:

İhtiyaçlarınız geniş kapsamlı değilse tek sunucuyu kullanmak biraz maliyetli olabilmektedir.  Bu nedenle tek bir sunucuyu kiralayarak içerisinde ihtiyacınız kadar içerik bulundurabilirsiniz.
Bayi hosting, paylaşımlı hostinglerle aynı sunucuda bulunur ve birden fazla siteyi barındırabilme özelliği vardır.

Sunucu Barındırma:

Geniş kapsamlıdır. Çok sayıda büyük özellikteki sitelere ya da projeleri büyük olan şirketlere ve internet girişimciler için idealdir. Sunucu donanımı size ait özellikte bulunacağı için maliyeti daha makul olacaktır.

Kiralık Sunucu:

Bu hizmette de sunucu veri merkezi tarafından sağlanmaktadır. Hem sunucu bulundurmaya hem de sunucu maliyetinde bulunmuş olursunuz.  12 ay yâda 24 ay sunucuyu kullanma süresine sahip olursunuz

Posted in: