Web Tasarım’da Kullanılan Yardımcı Programlar ve Etkileri

Web Tasarım programaları kullanarak;

– Farkınızı ortaya koyabilirsiniz.
– Dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.
– Yaratıcılığınzı zirveye taşıyabilirsiniz.
– Markanızın imajını oluşturabilirsiniz.
– İstediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz.
– İkna kabiliyetinizi yükseltebilirsiniz

ADOBE FİREWORKS;

Özellikleri doğrultusunda en iyi web tasarım programı olan Firewoks, biraz photoshop programıyla benzerlik gösterir ama web tasarım doğrultusunda geliştrilirmiş grafik programıdır. En önemli özelliği ise jpg dosyasını html ve css kodu haline dönüştürebilmesidir.

ADOBE PHOTOSHOP ;

En iyi web tasarım programı sıralamasına giren Adobe Photoshop ile yapmanız gereken en önemli özellik hayal gücünüzü zorlamaktır. Hayal gücü konuşturulan bu programı en çok grafik ve web tasarımcıları yoğun olarak tercih ediyor.

ADOBE DREAMWEAVER;​

Web tasarımcıların en çok kullandıkları ve en çok tanıdıkları programların başınca geldigi söylenebilir. Html, Php, asp, javascript gibi web tasarımları yapılmaya en müsait ve tercihlerin başında gelen programdır.

Hem kodlama hem de tasarım aşamalarını da kolayca ADOBE DREAMWEAVER programı sayesinde yapabilirsiniz.

MİCROSOFT FRONTPAGE;

Araç ve menü çubuğu bulunduran arabirimi, Html sayfalarına word, powepoint gibi Microsoft Office ürünlerini kullanmakta olan bireylerin kolay ve rahat şekilde çalışabilecekleri bir ortamda tasarım yapmanıza olanak sağlar. Frontpage ile tasarımı yapılan web sitesinde metinleri, görselleri ve hazırladığınız powepoint slayt sunusuna bile kolaylıkla koyabilirsiniz. Frontpage programını tercih ederek çevrimiçi bir tartışma ortamı oluşturabilir veya istediğiniz sayfa düzenini oluşturabilirsiniz.

FREEHAND;

Vektörel çizim programı olan Freehand logo ve reklam tasarımlarında kullanımı yaygındır. Çözünürlüğü arttıgında ve azaltıldığında görüntü kalitesi bozulmaz, pixel yönünden azalmaya yön vermez.

Freehand programının bir önemli özelligi ise Flash entegrasyonu bulunmasıdır. Bu da demek oluyor ki flash dosyanızı bu programa atarak çizimlerinizi daha kaliteli şekilde yapabilir yada hemen kopyala yapıştır ile flash dosyanıza entegre edebilirsiniz. Freehand gibi  vektörel çizim programları daha kaliteli işlerin doğmasını sağlayacaktır.

ADOBE FLASH

Hareketli animasyonlara olanak sağlayan ara yüz programıdır. Sitelerin açılma süresini kısıtladığı nedeniyle arama motorlarının pek ısınamadığı flash, vektörel dosyalar ile çalışma imkanı verir.

COREL DRAW;

Tasarımcıların ve profesyonel çizimle uğraşanların tercihi olan br programdır. Vektörel olması tasarımcılara kolaylık sağlamaktadır. Flash animasyonları yapmaya ve herhangi bir nesneyi web düğmesi olmasına olanak sağlarsınız.

ADOBE ILLUSTRATOR;

Adobe firmasının ilerlettigi vektörel çizim programıdır. Kurumsal kimlik tasarımlarının ve basılı yayınların oluşturulmasını sağlar.