Web sayfası yaptırmak istiyorum, ama…

Neredeyse 12 yıldır aynı cümleyle başlıyor işimiz; web sitesi yaptırmak istiyorum. Ancak, arkasından gelen bir kelime var ki o da projenin nasıl olacağını bize anlatır; “web sitesi yaptırmak istiyorum, ama…”. Ama ile başlayan istekler gerçekçi de olabilir, olmayabilir de. Sorun isteklerin yapılabilirliğinden ziyade, oluşan beklentilerde yatıyor. Holywood filmleri tarafından internet ortamında herşeyin kolay olduğuna inandırıldığımızdan, sonrasında gelen istekler bazen dudak uçuklatabiliyor. “Google’da hemen çıkar mıyız?” gibi. Özel web tasarımı istiyorum kaç günde bitirirsiniz gibi. “Ertan Bey, bu web sitesi işi çok uzadı, neden bitmiyor ?”, “Sizden istediğimiz bilgileri göndermediniz, onları bekliyoruz? ”

Her istediğinizi yaparız ama imkansız biraz zaman alır.

Bir filmde çocuk elindeki cep telefonuyla uyduyu yönetir. Dünyayı kurtarır filan. Ne o telefonun öyle kapasitesi vardır, ne de o uyduyu yönetecek bilgi ve beceri ile ilgili eğitim almıştır. Ama yapmaktadır işte. Ajan filmlerinde, saniyeler içerisinde sokak kameralarından suçlu bulunur, termal kamera ile adam saklandığı yerden çıkartılır. Teknoloji ile şaşırtalım derken, beklentiler hepimizde tavan yapmıştır. İşin teknik tarafını bilen olarak bu tür filmleri izlemek ne kadar zor geliyor bir düşünün.

Web tasarım yaptırmak istiyorum, ama google’da hemen çıkar mıyız ?

Web sitesi yaptırma arzusu ile başlamak gibi keyiflisi yoktur. Biz SİTEKURALIM olarak bundan keyif alıyoruz. Tasarım ve içerik parçalarını birleştirirken ortaya yeni bir şey koymanın keyfini çıkarırız. Ancak, beklentilerin doğru belirlenmediği süreç, hem sancılı hem de keyifsiz bir şekle dönüşebilir. Google’da çıkmak için bir adım geriye dönüp web sitemizi nasıl yapacağımıza odaklanmalıyız. Sabır isteyen SEO işleri ile google’da ilk sayfada çıkmak sonraki süreçtir.

Web tasarım yaptırmak istiyorum, ama daha ürünlerin fotoğrafını çektirmedik.

Eğer üretim yapıyorsanız ve ürünleriniz benzersiz ise fotoğraf kaçınılmaz bir içerik. Günümüzde reklam fotoğrafçılığı çok gelişti. Gelişmiş kameralar ile güzel sonuçlar alınıyor. Ürünlerinizin müşterinize sağlayacağı faydayı gösteren fotoğraflar oluşturmalısınız. 2. sırada ise ürünü sevdirmek adına hazırlanacak birkaç resim olabilir.

Web tasarım yaptırmak istiyorum, ama firma profili yazımız hazır değil.

Bence bir web sitesinin can alıcı noktası burasıdır. Firma profili yazınızda ne yazacağınız satışınızı etkileyecek en önemli unsurların başında gelir. Çoğu web sitesinde teknik jargonla hazırlanmış vizyon-misyon tekerlemesi ile oluşturulan yazılardan bahsetmiyorum. Okunmayan ve hatta okunmamak üzere hazırlanmış bu yazıların bir faydası olmadığı gibi zararı bile olabilir. B2B alanında çalışıyorsanız sizin hakkınızda müşterileriniz birşeyler öğrenmek ister. Şirketin tarihi, hedefleri, ödülleri, şirket yönetimi vb. bonuları samimi bir dilde anlatan yazı daha etkileyici ve işe yarar olacaktır. SİTEKURALIM olarak, müşterilerimizin içerik oluşturmalarına yardımcı oluyoruz. Web sitenizin fayda sağlaması, müşterileriniz tarafından doğru anlaşılması vazgeçemeyeceğiniz bir seçenek olmalı.

Web tasarım yaptırmak istiyorum ne kadara yaparsınız ?

Hiç abartmıyorum. Sadece tek cümle ile bizden projeyi ne kadar sürede ve ne kadara yapacağımızı soran çok oluyor. Dünyadaki bütün ürün ve hizmetlerin bir imalat planı, yapım süreci ve bu sürecin kriterleri vardır değil mi ? Peki, web sitesi tasarımında niye olmasın ? Eğer böyle tek bir sorunuzla size birisi fiyat ve süre verebilen varsa, oradan hemen kaçın!

Rakipleriniz üzerinde araştırma yapın.

Rakiplerinizin web sitesi olması gerekmez. Ürün, tanıtım ve diğer alanlarda size kıyasla ne gibi avantajları-dezavantajları var inceleyin. Eğer rakiplerinizin bir web sitesi varsa kesinlike aynısını istemeyin.

Müşterinizin gözünden kendinize bakmaya çalışın.

Müşteriniz sizin ürün veya hizmetinizin teknik detaylarıyla ilgilenmezler. Ürün veya hizmetin kendilerine sağlayacağı fayda ile ilgilenirleri. Teknik detaylara boğarak müşterinizi bunaltmayın. Müşterinizin gözünden bir hikayenizi nasıl anlatacağınızı düşünün.

Size iyi bir hazırlık lazım değil mi ?

Elbette web sitesi başlangıç sürecinde bu bilgileriniz eksik olabilir. Bir kısmı web sitesi tasarımı aşamasında bile toparlanabilir. Ancak bu bilgilerin neler olacağı, ürünlerin kategorizasyonu, internette öne çıkarmak istedğiniz mesaj, ürün, hizmet veya firmanıızın farkı belirlenmeli, ya da üzerinde düşünülmelidir.

Web sayfası yaptırmadan önce stratejinizi belirleyin.

Her işte olduğu gibi web sitesi yaptırmak için bir iyi bir plana ihtiyacınız var. Web sitesinden ne beklediğinizi, hedeflerinizi, ayrıntıları düşünmelisiniz. Bunun boş bir sayfaya bakarken ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ancak bu sizin web siteniz ve içine neler konacağını sizden daha iyi bilen olmayacak. Doğru web sitesi size kazandıracak. Başkasına değil. Web sitesi yaptırmak, herşeyden önce sizin için önemli bir iş olmalı. Etkileyici bir tasarım, google’da ilk sayfada çıkmak ve diğer teknik detaylar bizim işimiz. Size düşen ise etkileyici web sitesi tasarımının içine neler koyacağınız, müşterinize ne söyleyeceğiniz olmalı.